Drogi św. Jakuba to sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ich historia sięga średniowiecza – pierwsze pielgrzymki rozpoczęły się już w IX wieku. Szlaki biegną przez całą Europę, w tym również przez Polskę – m.in. Drogą Dolnośląską, Via Regia i Drogą Sudecką. W XII wieku Compostelę uznano za jeden z trzech najważniejszych ośrodków dla chrześcijan, obok Jerozolimy i Rzymu.

OZNAKOWANIE SZLAKÓW JAKUBOWYCH

Droga Dolnośląska

Dolnośląska Droga św. Jakuba, znakowana jest białą muszlą z czerwonym krzyżem, na niebieskim tle.

Droga Via Regia  

Droga św. Jakuba Via Regia znakowana jest żółtą muszlą z kijami, na niebieskim tle.

Droga Sudecka

Sudecka Droga św. Jakuba, znakowana jest żółtą (europejską) muszlą, na niebieskim tle.

Symbolem pielgrzyma jest muszla św. Jakuba i żółta strzałka, które wskazują kierunek drogi oraz kij pielgrzymi,  kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę. Wędrówka tymi szlakami to nie tylko religijna tradycja, ale także duchowa przygoda, spotkania z ludźmi z całego świata i odkrywanie piękna przyrody i historii Europy.

W Lubaniu krzyżują się aż trzy polskie Drogi św. Jakuba, co czyni to miasto wyjątkowym miejscem na mapie pielgrzymkowej. Pielgrzymi wędrują z paszportem pielgrzyma, który potwierdza ich trasę i pozwala na zdobycie tzw. Composteli – certyfikatu ukończenia pielgrzymki.

PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA PASZPORTU


Miejsce przecięcia trzech szklaków, to skrzyżowanie ulicy Dolnej  i Różanej w Lubaniu.

Warto wyruszyć na Camino, by odnaleźć spokój, inspirację i poczuć prawdziwego ducha wspólnoty.